ERASMUS: ΠΟΤΑ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟ Η΄ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΑΛΚΟΟΛΙΚΟ ΒΑΘΜΟ

Πρόγραμμα Αρχικής  Επαγγελματικής Κατάρτισης

2019?1?EL01?KA102?062314

ΠΟΤΑ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟ Η΄ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΑΛΚΟΟΛΙΚΟ ΒΑΘΜΟ:
Η ΚΑΙΝΟΤΟΜΑ ΤΑΣΗ ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΠΟΤΟΠΟΙΪΑ

Η παιδαγωγική ομάδα του Εργαστηριακού Κέντρου ΘΗΒΑΣ έχοντας εντοπίσει τις ανάγκες του οργανισμού της, έχει εκπονήσει ένα Ευρωπαϊκό σχέδιο ανάπτυξης και πρότεινετο συγκεκριμένο σχέδιο κινητικότητας με τίτλο:«Ποτά με χαμηλό ή μηδενικό αλκοολικό βαθμό: η καινοτόμα τάση στη σύγχρονη ποτοποιία».

Στο συγκεκριμένο σχέδιο συμμετείχαν 16 μαθητές του τομέα γεωπονίας τροφίμων και περιβάλλοντος με 2 συνοδούς καθηγητές και υλοποιήθηκε στην Βαρκελώνη της Ισπανίας. Η ηλικία τους ήταν από 16 έως 19 χρονών.

Περισσότερες λεπτρομέριες στον παρακάτω σύνδεσμοclick here

Aστέρι της Ευχής - Make a Wish

paidi asteri kane mia efxi 1165x778

Στο πλαίσιο των σχολικών δραστηριοτήτων του Σχολείου μας, όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος λάβαμε μέρος στο πρόγραμμα "Αστέρι της Ευχής" του Make-A-Wish (Κάνε-Μία-Ευχή Ελλάδος).

Με το πρόγραμμα “Αστέρι της Ευχής” στα σχολεία, τα υγιή παιδιά συνειδητοποιούν πως η υγεία δεν είναι κάτι δεδομένο. Αρχίζουν να νιώθουν πως δίπλα τους υπάρχουν παιδιά που παλεύουν για την υγεία και τη ζωή τους, ενάντια σε σοβαρές ασθένειες που τα απειλούν, ενώ χάνουν την παιδικότητα τους μέσα στα νοσοκομεία. Ταυτόχρονα ανακαλύπτουν πως μαζί με το Make-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος), μπορούν να κάνουν τη διαφορά και να προσφέρουν χαρά, ελπίδα και δύναμη στα λιγότερο τυχερά παιδιά.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ 2018-2019

arwmatika fyta logo
Στο πλαίσιο των Δραστηριοτήτων της Σχολικής μας μονάδας
εκπονήθηκε Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
από μαθητές της Β΄και Γ΄ Τάξης του ΕΠΑΛ Θήβας - ΕΚ Θήβας με τίτλο:

"Αρωματικά και Φαρμακευτικά φυτά της περιοχής μας"

Για το βίντεο της δράσης κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο
 mikro youtube2
Υπεύθυνος Καθηγητής: Πνευματικού Σταυρούλα
Συμμετέχοντες Καθηγητές: Ευθυμίου Νικόλαος, Ρηγοπούλου Χριστίνα

Ενημερωτική Ημερίδα από την ΤΟΜΥ & το ΚΥ Θήβας.

tomyethel aimodosia

Στο πλαίσιο των Προγραμμάτων, Δράσεων - Αγωγής Υγείας
στο μαθητικό πληθυσμό,
η ψυχολόγος της Σχολικής μονάδας του ΕΠΑΛ Θήβας - ΕΚ Θήβας
κα Κατερίνα Καραβέλα, κάλεσε στις 16 Μαΐου ημέρα Πέμπτη
την ΤΟΜΥ(ΤΟπική Μονάδα Υγείας) και το Κ.Υ(Κέντρο Υγείας) Θήβας
για να ευαισθητοποιήσουν τους μαθητές της Α' Τάξης.
Η Ημερίδα ξεκίνησε με παρουσίαση του θέματος της "Εθελοντικής Αιμοδοσίας",
όπου οι μαθητές ενημερώθηκαν και συμμετείχαν ενεργά στο διάλογο που προέκυψε.
Έπειτα ακολούθησε συζήτηση για τις "Σχέσεις μεταξύ των δύο φύλων".
Οι ομιλήτριες περιέγραψαν τις αλλαγές που αναπτυξιακά αναμένουμε να συμβούν
στις διαπροσωπικές σχέσεις από την παιδική μέχρι την όψιμη εφηβική ηλικία.
Η ημερίδα έκλεισε με εποικοδομητικό διάλογο μεταξύ των μαθητών και της Ψυχολόγου.

Διδακτική επίσκεψη στο κτήμα βιολογικών καλλιεργειών Μάνι Βένι

emhellas logo r

Ο τομέας Γεωπονίας Τροφίμων και Περιβάλλοντος του ΕΠΑΛ ΘΗΒΑΣ στις 17-4-2019 πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο κτήμα βιολογικών καλλιεργειών Μάνι Βένι που βρίσκεται στο Μαρκόπουλο Αττικής. Οι μαθητές ενημερώθηκαν από τον ιδιοκτήτη κο Μάνο και την υπεύθυνη των ΕΜ Hellas κα Ζαφειροπούλου Κωνσταντίνα για την λειτουργία γενικά μιας γεωργικής επιχείρησης και ειδικότερα για την λειτουργία μιας επιχείρησης παραγωγής βιολογικών προϊόντων, για τις ειδικές συνθήκες καλλιέργειας των βιολογικών, καθώς και για την σημασία της εξυγίανσης του εδάφους με ενεργούς μικροοργανισμούς. Επίσης παρακολούθησαν την διαδικασία παραγωγής κομπόστ!

Ευχαριστούμε τον κο Μάνο και την κα Ζαφειροπούλου για την ενδιαφέρουσα ενημέρωση και την φιλοξενία τους.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΑ ΦΥΤΩΡΙΑ PLANTAS Α.Ε

PLANTAS AE

Ο τομέας Γεωπονίας Τροφίμων και Περιβάλλοντος του ΕΠΑΛ ΘΗΒΑΣ στις 29-3-2018 πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στην εταιρεία PLANTAS Α.Ε. που βρίσκεται στην περιοχή της Θήβας. Οι μαθητές ενημερώθηκαν από τον Διευθυντή παραγωγής κ. ΔΗΜΟΣΘΕΝΗ ΠΑΡΑΛΑΙΜΟ για την λειτουργία γενικά μιας γεωργικής επιχείρησης και ειδικότερα για την λειτουργία μιας επιχείρησης παραγωγής

Διαβάστε περισσότερα: ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΑ ΦΥΤΩΡΙΑ PLANTAS Α.Ε