Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Διαχείριση κρίσεων και καταστροφών στο σχολικό περιβάλλον

Στο πλαίσιο των δράσεων της σχολικής μας μονάδας και της συνεχιζόμενης εκπαίδευσης, πραγματοποιήθηκε επιμορφωτικό σεμινάριο με εισηγητή τον συνάδελφο Δεληγιάννη Γεώργιο, καθηγητή Νοσηλευτικής του κλάδου ΠΕ87.02, MSc Διαχείρισης Κρίσεων & Μαζικών Καταστροφών (με προϋπηρεσία στο Εθνικό Κέντρο Επιχειρήσεων Υγείας).

Η εμφάνιση καταστροφικών γεγονότων παρατηρείται όλο και συχνότερα σε παγκόσμιο επίπεδο. Το σχολικό περιβάλλον πρέπει να μεριμνά και να εξασφαλίζει την ασφάλεια του σχολικού πληθυσμού που είναι ιδιαίτερα ευάλωτος σε καταστάσεις κρίσεων.

Η ενημέρωση, η ευαισθητοποίηση και η προετοιμασία μέσω κατάλληλης εκπαίδευσης σε εκπαιδευτικούς και μαθητές σε συνεργασία με τους τοπικούς φορείς, παίζει σημαντικό ρόλο στην αναγνώριση, στην εκτίμηση και στη μείωση των κινδύνων σε επίπεδο σχολικής μονάδας αλλά και κοινωνίας.

Η εκπόνηση και η εξάσκηση στην εφαρμογή σχεδίων έκτακτης ανάγκης είναι καθοριστικής σημασίας για τη διαχείριση κρίσεων.