Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Διδακτική Επίσκεψη στο εργοστάσιο Ελληνικά Καλώδια “CABLEL”

Ο τομέας Πληροφορικής και ο τομέας Ηλεκτρολογίας του 1ου Επαγγελματικού Λυκείου Θήβας επισκέφθηκαν το εργοστάσιο της εταιρείας Ελληνικά Καλώδια CABLEL που βρίσκεται στο 89ο χμλ Παλαιάς Εθνικής Οδού Αθηνών-Θηβών στις 29 Ιανουαρίου 2015.
            Οι μαθητές περιηγήθηκαν στους χώρους της παραγωγής και ποιοτικού ελέγχου του εργοστασίου όπου και ενημερώθηκαν για τον τρόπο παραγωγής διαφόρων τύπων καλωδίων όπως Υποβρύχια καλώδια, καλώδια Υψηλής και Υπερυψηλής τάσης, καλώδια ισχύος Μέσης και Χαμηλής τάσης καθώς και καλώδια Τηλεπικοινωνιών, Οπτικών Ινών και Μεταφοράς Δεδομένων.
            Η ξενάγηση και ενημέρωση από τους υπευθύνους ήταν εξαιρετική με αποτέλεσμα οι μαθητές να μείνουν πλήρως ικανοποιημένοι και ενημερωμένοι σχετικά με τον τρόπο παραγωγής των καλωδίων.