Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 9-24 Οκτωβρίου 2021

Στο πλαίσιο των δράσεων της σχολικής μας μονάδας, το Εργαστηριακό Κέντρο – ΕΠΑΛ Θήβας, για μία ακόμη χρονιά συμμετείχε στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού (Europe Code Week) που έλαβε χώρα σε όλα τα σχολεία της Ευρώπης από 9 μέχρι 24 Οκτωβρίου 2021.

Ο Τομέας Πληροφορικής παρουσίασε στου μαθητές του σχολείου, την εκπαιδευτική εφαρμογή του “Φωτεινού Σηματοδότη” σε υλοποίηση Arduino.

H εφαρμογή αποτελεί έναν απλό αυτοματισμό όπου προσομοιώνεται ο φωτεινός σηματοδότης ρύθμισης της οδικής κυκλοφορίας μέσω τριών απλών κυκλωμάτων με φωτολυχνίες και αντιστάσεις τα οποία λαμβάνουν σήμα και λειτουργούν μέσω της πλακέτας Arduino η οποία έχει προγραμματιστεί με κώδικα Wiring C.

Η δράση υπάγεται στα πλαίσια της πρωτοβουλίας για την εισαγωγή της ρομποτικής και των αυτοματισμών στην εκπαίδευση.