Στην Σουηδία ξεκίνησε το νέο Πρόγραμμα σχολικών Συμπράξεων με συμμετοχή Εκπαιδευτικών του ΕΚ – ΕΠΑΛ Θήβας με τίτλο «Λαϊκισμός στη Ευρώπη. Μια απειλή για τη δημοκρατία ή μέρος αυτής;»

Ο στόχος του έργου είναι η ανάλυση της αύξησης του λαϊκισμού στην Ευρώπη. H ανάπτυξη λαϊκίστικων ομάδων στην κοινωνία μας, καθώς ο λαϊκισμός σήμερα έχει φτάσει σε υψηλό επίπεδο επιρροής και δύναμη σε όλη την Ευρώπη. Σήμερα βλέπουμε πραγματικά παραδείγματα λαϊκισμού στην πολιτική, αλλά υπάρχει επίσης μια ευρεία χρήση του όρου όταν θέλει να κάνει διακρίσεις εναντίον πολιτικών αντιπάλων ή να δημιουργήσει αρνητικές δημόσιες απόψεις.

Στους στόχους του έργου είναι η ανάλυση του ρόλου του λαϊκισμού σε μια δημοκρατική κοινωνία και η ευαισθητοποίηση για τις θετικές και αρνητικές πτυχές της, αλλά επίσης να ενισχύσει τη γνώση του τι είναι ο λαϊκισμός.

Θα μελετήσουμε τις αιτίες και το υπόβαθρο του λαϊκισμού και θα δημιουργήσουμε στρατηγικές για να προετοιμάσουμε τους μαθητές να γνωρίζουν δημοκρατικές αξίες στην Ευρωπαϊκή κοινότητα και στον κόσμο.

Τα θέματα που θα μελετηθούν στη σχολική Σύμπραξη:
• Τι είναι ο λαϊκισμός και πώς μπορούμε να τον καταλάβουμε;
• Ιστορικό υπόβαθρο του λαϊκισμού.
• Λαϊκισμός και δημοκρατία – ο συσχετισμός μεταξύ τους και οι επιπτώσεις στις ευρωπαϊκές αξίες και τους δημοκρατικούς θεσμούς.
• Γιατί και πώς χρησιμοποιείται ο λαϊκισμός στην πολιτική αρένα. • Στρατηγικές για αναγνώριση και δημιουργία συνειδητής ικανότητας αποδοχής ή απόρριψης λαϊκιστικών προγραμμάτων .
• Ο ρόλος των σχολείων στη δημιουργία και την εκπαίδευση δημοκρατικών πολιτών. •Τα ανθρώπινα δικαιώματα, προπαγάνδα, παραπληροφόρηση και ψευδείς ειδήσεις, η ρητορική μίσους και άλλα θέματα των συγχρόνων Δημοκρατιών είναι επίσης αντικείμενα που θα διερευνήσουμε από κοινού.

Ο γενικός στόχος είναι, μέσω αυτών των σημείων να ευαισθητοποιηθούν οι νέοι σχετικά με την κατάσταση στην τοπική περιφερειακή και ευρωπαϊκή κοινωνία, με τον να εμβαθύνουν αυτή τη γνώση, κατά τη σύγκριση και αντιμετώπιση πολλών διαφορετικών πολιτικών και πολιτιστικών πτυχών στην καθημερινή ζωή. Όλα αυτά γίνονται στο πνεύμα του να αυξήσει το συναίσθημα και την ιδιότητα του ευρωπαίου πολίτη.

Το έργο θα περιλαμβάνει περισσότερους από νέους και καθηγητές δευτεροβάθμιας βαθμίδας σε πέντε χώρες της ΕΕ. Περιλαμβάνει διεθνείς συναντήσεις, μαθήματα και εργαστήρια για τη μελέτη και ανάλυση των κύριων στόχων του έργου μας. Θα κληθούν πολιτικοί, εκπρόσωποι της ΕΕ, ΜΚΟ να συμμετάσχουν στις συναντήσεις μας.
Η σύμπραξη περιλαμβάνει πέντε ευρωπαϊκά Σχολεία από τη Σουηδία, την Ελλάδα, τη Βόρεια Μακεδονία, την Ιταλία και τη Γαλλία.

Με τις δράσεις αυτές θα αναδειχθεί στους μαθητές μας και στο κοινό γενικά, την απειλή που έχει ο λαϊκισμός στη σύγχρονη Ευρώπη. Με αυτό το έργο ελπίζουμε να καταστήσουμε τους μαθητές ικανούς, να είναι έτοιμοι να αντιμετωπίσουν τις απειλές κατά των δημοκρατικών αξιών στην Ευρώπη.