Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Πανελλήνιες 2023: Όλα όσα πρέπει να γνωρίζουν οι υποψήφιοι για τις Σχολές της Πυροσβεστικής πριν καταθέσουν την αίτησή τους.(video)

Πώς θα καταθέσεις την αίτησή σου για την Πυροσβεστική

Είσαι υποψήφιος/υποψήφια για τις σχολές της Πυροσβεστικής; Τότε, παρακάτω μπορείς να βρεις χρήσιμες απαντήσεις σε σημαντικά ερωτήματα, πριν κάνεις την αίτησή σου για τις Σχολές της Πυροσβεστικής.

Από ποια πεδία μπορώ να τις δηλώσω;

• Οι Σχολές της Πυροσβεστικής περιλαμβάνουν τη Σχολή Αξιωματικών και τη Σχολή Πυροσβεστών, οι οποίες είναι κοινές σε όλα τα Επιστημονικά Πεδία.

Πότε πρέπει να καταθέσω την αίτησή μου;

• Από τη Δευτέρα 13 Μαρτίου έως και τη Δευτέρα 20 Μαρτίου του 2023.

Πού πρέπει να υποβάλω την αίτησή μου;

• Η υποβολή της αίτησης γίνεται ηλεκτρονικά μέσω σχετικής εφαρμογής στην ηλεκτρονική διεύθυνση που θα βρεις στην περιγραφή του βίντεο.

Ποια δικαιολογητικά πρέπει να υποβάλω;

1. Υπογεγραμμένο αντίγραφο της ηλεκτρονικής αίτησης με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής από αρμόδια αρχή
    αν είσαι ανήλικος υποψήφιος απαιτείται και η υπογραφή γονέα ή κηδεμόνα.
  2. Αντίγραφο αίτησης δήλωσης συμμετοχής στις πανελλαδικές
  3. Αντίγραφο της ταυτότητας
  4. Τέλος, αν ανήκεις σε μία από τις ειδικές κατηγορίες, θα χρειαστείς επιπρόσθετα δικαιολογητικά.

Τι είναι οι Προκαταρκτικές Εξετάσεις;

Εκτός από την αίτηση, θα πρέπει να κριθείς ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ στις Προκαταρκτικές Εξετάσεις οι οποίες περιλαμβάνουν:

• Ψυχομετρικές δοκιμασίες,
  • Υγειονομικές εξετάσεις,
  • Και Αθλητικές δοκιμασίες, των οποίων οι ακριβείς ημερομηνίες θα ανακοινωθούν σε νεότερο χρόνο.

Τι περιλαμβάνουν οι αθλητικές δοκιμασίες;

1. Δρόμο 100μ
  2. Δρόμο 1000 μ.
  3. Άλμα σε ύψος
  4. Άλμα σε μήκος
  5. Ρίψη σφαίρας
  6. Και μεταφορά αλτήρων 25 κιλών σε κάθε χέρι σε απόσταση 100 μέτρων

Αν ενδιαφέρομαι, εκτός της Πυροσβεστικής και για τη εισαγωγή μου στις σχολές της Αστυνομίας, του Λιμενικού ή τις Στρατιωτικές πρέπει να επαναλάβω τις ΠΚΕ;

• Οι υποψήφιοι που υποβλήθηκαν στη δοκιμασία των προκαταρκτικών εξετάσεων από Στρατιωτική, Αστυνομική ή Λιμενική Αρχή και κρίθηκαν ικανοί, προσέρχονται στις προκαταρκτικές εξετάσεις της Πυροσβεστικής για να εξεταστούν μόνο στο άθλημα της μεταφοράς αλτήρων.

Ποιο είναι το όριο ύψους;

• Για την εισαγωγή σου στην Πυροσβεστική δεν υπάρχει όριο ύψους. Αλλά είναι σημαντικό να γνωρίζεις τον δείκτη μάζας σώματός σου, δηλαδή το πηλίκο του σωματικού βάρους σου σε χιλιόγραμμα προς το τετράγωνο του ύψους σου σε μέτρα,
    Για τους άνδρες πρέπει να βρίσκεται μεταξύ 19 και 27 ενώ για τις γυναίκες, μεταξύ 18 και 25.

Μπορώ να υποβάλω αίτηση, αν ανήκω στην κατηγορία του 10%;

• Ναι, μπορείς αλλά πρέπει να υποβληθείς στις ΠΚΕ.

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί με τη Βαρβάρα Παντελαίου, σύμβουλο σπουδών της Orientum, όπου εξηγεί όλα όσα πρέπει να γνωρίζουν οι υποψήφιοι των πριν καταθέσουν την αίτησή τους.

Πηγή άρθρου: www.neolaia.gr