Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ενημερωτική Ημερίδα από την ΤΟΜΥ & το ΚΥ Θήβας.

Στο πλαίσιο των Προγραμμάτων, Δράσεων – Αγωγής Υγείας στο μαθητικό πληθυσμό, η ψυχολόγος της Σχολικής μονάδας του ΕΠΑΛ Θήβας – ΕΚ Θήβας κα Κατερίνα Καραβέλα, κάλεσε στις 16 Μαΐου ημέρα Πέμπτη την ΤΟΜΥ(ΤΟπική Μονάδα Υγείας) και το Κ.Υ(Κέντρο Υγείας) Θήβας για να ευαισθητοποιήσουν τους μαθητές της Α’ Τάξης. Η Ημερίδα ξεκίνησε με παρουσίαση του θέματος της “Εθελοντικής Αιμοδοσίας”, όπου οι μαθητές ενημερώθηκαν και συμμετείχαν ενεργά στο διάλογο που προέκυψε. Έπειτα ακολούθησε συζήτηση για τις “Σχέσεις μεταξύ των δύο φύλων”. Οι ομιλήτριες περιέγραψαν τις αλλαγές που αναπτυξιακά αναμένουμε να συμβούν στις διαπροσωπικές σχέσεις από την παιδική μέχρι την όψιμη εφηβική ηλικία. Η ημερίδα έκλεισε με εποικοδομητικό διάλογο μεταξύ των μαθητών και της Ψυχολόγου.