Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Νοιάζομαι και δρω για μία “Βιώσιμη Πόλη”

Στα πλαίσια ολοκλήρωσης του περιβαλλοντικού προγράμματος «ΘΗΒΑ ΒΙΩΣΙΜΗ ΠΟΛΗ» οι μαθητές του ΕΠΑΛ Θήβας και συγκεκριμένα των ειδικοτήτων Β Γεωπονίας, Β Πληροφορικής, Β Οικονομίας, παρουσίασαν σε συμμαθητές και εκπαιδευτικούς του ΕΠΑΛ Θήβας καθώς και στον Δήμαρχο Θηβαίων κ. Γεώργιο Αναστασίου τις δράσεις που συμμετείχαν. Οι μαθητές παρατήρησαν, γνώρισαν τη δομή της πόλης τους και στην συνέχεια προβληματίστηκαν για τη βιωσιμότητά της και την ποιότητα ζωής τους.  Μέσα από δημοκρατικές διαδικασίες κατέληξαν σε μια συγκεκριμένη πρόταση την οποία κατέθεσαν στον Δήμαρχο Θηβαίων, ο οποίος δεσμεύτηκε ότι θα την συμπεριλάβει στο Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας (ΣΒΑΚ) του Δήμου Θηβαίων. Προτάσεις των μαθητών προς τον Δήμο Θηβαίων με στόχο την βελτίωση της ποιότητας ζωής της πόλης μας:
  • Ασφαλής μετακίνηση των πολιτών με την κατασκευή ποδηλατοδρόμων, πεζόδρομων και ασφαλτόστρωση των δρόμων
Συγκεκριμένα:
  1. Κατασκευή ποδηλατοδρόμου από την πόλη μέχρι το ΕΠΑΛ Θήβας
  2. Κατασκευή πεζοδρομίου για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρηση των μαθητών του ΕΠΑΛ Θήβας
  3. Κατασκευή στον εξωτερικό χώρο του σχολείου θέσεων στάθμευσης ποδηλάτων και ηλεκτρικές πρίζες για φόρτισή τους
  4. Κατασκευή μιας στάσης λεωφορείου επίσης στον εξωτερικό χώρο του σχολείου.
  • Επίσης, περισσότερο πράσινο στους δρόμους είτε με δέντρα είτε με λουλούδια στα πεζοδρόμια.

Υπεύθυνοι καθηγητές του Περιβαλλοντικού προγράμματος

Πνευματικού Σταυρούλα ΠΕ88 ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ