Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ERASMUS+ “Λαϊκισμός στη Ευρώπη: Μια απειλή για τη δημοκρατία ή μέρος αυτής;”

Το ΕΠΑΛ Θήβας σε συνεργασία με το Εργαστηριακό Κέντρο Θήβας φιλοξενεί την εβδομάδα 28 Μαρτίου έως 1 Απριλίου, 36 μαθητές και εκπαιδευτικούς από τη Σουηδία, Γαλλία, Ιταλία και Βόρεια Μακεδονία στα πλαίσια του Προγράμματος Σχολικών Συμπράξεων Erasmus+ με τίτλο: “Λαϊκισμός στη Ευρώπη: Μια απειλή για τη δημοκρατία ή μέρος αυτής;”

Οι μαθητές εργάζονται σε ομάδες, διερευνούν και επεξεργάζονται την έννοια του λαϊκισμού μέσα από βίντεο διάφορων πολιτικών λόγων και συνεντεύξεων με πολιτικούς, αναγνωρίζουν τις τεχνικές προπαγάνδας που υιοθετούνται από αυτούς και αναλύουν τον ρόλο των ψευδών ειδήσεων στη διαμόρφωση της κοινής γνώμης.

Τα παιδαγωγικά οφέλη είναι πολλαπλά για τους μαθητές μας:

• Οι μαθητές εκπαιδεύονται στο να αξιολογούν τους πολιτικούς λόγους, αναπτύσσουν την κριτική τους ικανότητα και αντιλαμβάνονται τις δημοκρατικές αξίες που θα πρέπει να διέπουν την κοινωνία μας καθώς και την Ευρωπαϊκή κοινότητα της οποίας είναι μέλη της.
  • Επικοινωνούν στην αγγλική γλώσσα και ανταλλάσσουν απόψεις σεβόμενοι την κουλτούρα της κάθε χώρας παραβλέποντας τις όποιες διαφορές έχοντας έναν κοινό στόχο: Να εμβαθύνουν στην έννοια του λαϊκισμού.
  • Καταφέρνουν να καλλιεργήσουν την ευρωπαϊκή πολιτειότητα που είναι χρήσιμη για το μέλλον τους ως αυριανοί ευρωπαίοι πολίτες.

Στόχος των ομαδικών δραστηριοτήτων είναι η ευαισθητοποίηση των νέων σχετικά με τον ρόλο του λαϊκισμού στον ευρύτερα Ευρωπαϊκό Χώρο καθώς και την κατανόηση των αρνητικών πτυχών του σε μια δημοκρατική κοινωνία.