20 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

ERASMUS+ – «Ο Λαϊκισμός στην Ευρώπη» Εκπαιδευτική δράση στην ΙΤΑΛΙΑ

Την πόλη Foligno της Ιταλίας επισκέφθηκαν Μαθητές και εκπαιδευτικοί του ΕΠΑ.Λ Θήβας στα πλαίσια του ERASMUS+ με θέμα «Ο Λαϊκισμός στην Ευρώπη», κατά το χρονικό διάστημα 03/10/2022 έως 07/10/2022 όπου  συμμετείχαν σε δράσεις σχετικές με φλέγοντα κοινωνικά ζητήματα που απασχολούν την Ευρώπη.

Θεματολογία της δράσης ήταν ζητήματα που σχετιζόμενα με το λαϊκισμό και το λαϊκίστικό λόγο, τα στερεότυπα, τα οποία εγείρουν αντικρουόμενες απόψεις σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

Το πρόγραμμα ERASMUS+, «Populism in Europe», αποτελεί μέρος του Ευρωπαϊκού Σχεδίου Ανάπτυξης και υλοποιείται από το Επαγγελματικό Λύκειο σε συνεργασία με το Εργαστηριακό Κέντρο Θήβας. Σκοπός  του προγράμματος αποτελεί η καλλιέργεια της κριτικής σκέψης των μαθητών και η ενδυνάμωση της ευρωπαϊκής συνείδησης μέσω της ενεργούς συμμετοχής και της αλληλεπίδρασης.

Στο πρόγραμμα περιλαμβάνονταν και επισκέψεις στη Φλωρεντία (Πινακοθήκη Uffizi) και στο Assisi (ξενάγηση στη Βασιλική του Αγίου Φραγκίσκου).

Η χρηματοδότηση του προγράμματος έγινε από το ΙΚΥ  το οποίο είναι η Εθνική Μονάδα Συντονισμού του Ευρωπαϊκού Προγράμματος ERASMUS+.

Φωτογραφικό υλικό θα βρείτε εδώ

Υλικό από την προηγούμενη συνάντηση των εταίρων στην πόλη μας κατά το διάστημα 28.03 – 02.04.2022 θα βρείτε ΕΔΩ