Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Εκδήλωση ενημέρωσης από το Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Επί σειρά ετών, το Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης, διοργανώνει με επιτυχία ενημερωτικές δράσεις σε μαθητές Γ’ Λυκείου, με θέμα την Επιστήμη και Μηχανική των Υπολογιστών (Computer Science and Computer Engineering).

Στο πλαίσιο της ενημέρωσης των μαθητών της Β’ και Γ’ Λυκείου του Τομέα Πληροφορικής του σχολείου μας, παρακολουθήσαμε την εξ αποστάσεως εκδήλωση (1,5 ώρα περίπου) η οποία περιελάβανε:

α) σύντομη παρουσίαση από τον πρόεδρο του Τμήματος κατά την οποία αναλύονται θέματα σπουδών, έρευνας και επαγγελματικών προοπτικών στην περιοχή της Επιστήμης και της Μηχανικής των Υπολογιστών.

β) επιδείξεις τεχνολογιών και εφαρμογών τους στους χώρους και τα εργαστήρια του
Τμήματος.

Ευχαριστούμε θερμά το Πανεπιστήμιο Κρήτης και όλους τους συμμετέχοντες για την πρόσκληση και ιδιαίτερα για την ενημέρωση των μαθητών μας.