Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Επίσκεψη μαθητών και εκπαιδευτικών των ειδικοτήτων Ηλεκτρολογίας και Πληροφορικής στη εταιρεία Ελληνικά Καλώδια CABLEL

Σήμερα, 15 Δεκεμβρίου 2023,οι μαθητές της Γ΄ τάξης των ειδικοτήτων Ηλεκτρολογίας και Πληροφορικής του 1ου ΕΠΑΛ Θήβας και του Εργαστηριακού Κέντρου Θήβας συνοδευόμενοι από εκπαιδευτικούς τους, επισκέφθηκαν το εργοστάσιο της εταιρείας Ελληνικά Καλώδια CABLEL που βρίσκεται στο 89ο χλμ. Παλαιάς Εθνικής Οδού Αθηνών-Θηβών .

Οι μαθητές περιηγήθηκαν στους χώρους της παραγωγής και ποιοτικού ελέγχου του εργοστασίου όπου και ενημερώθηκαν για τον τρόπο παραγωγής διαφόρων τύπων καλωδίων όπως καλώδια Υψηλής και Υπερυψηλής τάσης, καλώδια ισχύος Μέσης και Χαμηλής τάσης καθώς και καλώδια Τηλεπικοινωνιών, Οπτικών Ινών και Μεταφοράς Δεδομένων.

Η ξενάγηση από τους υπευθύνους ήταν πλήρης και οι μαθητές ενημερώθηκαν λεπτομερώς για τον τρόπο παραγωγής των καλωδίων.