Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Παγκόσμια ημέρα αγκαλιάς στο ΕΠΑΛ ΘΗΒΑΣ

Η 21η Ιανουαρίου έχει οριστεί ως παγκόσμια ημέρα αγκαλιάς, καθώς όμως κλείνουμε δυο χρόνια πανδημίας οι αγκαλιές και τα αγγίγματα γίνονται με δισταγμό.

Οι έφηβοι, έχοντας μεγάλη ανάγκη την ανθρώπινη επαφή, κυρίως των συνομηλίκων τους, τι σκέψεις κάνουν; Τι σκέφτονται και τι επιθυμούν μετά το πολυπόθητο τέλος της πανδημίας;

Για να το μάθουμε αυτό οργανώσαμε μια διαδραστική δημοσκόπηση στην οποία ρωτήσαμε τους μαθητές του σχολείου μας:

«Ποιον επιθυμούν να αγκαλιάσουν όταν τελειώσει η πανδημία»

Οι απαντήσεις που δόθηκαν στο παραπάνω ερώτημα από τους συμμετέχοντες, με σειρά προτίμησης ήταν οι εξής:

Σε σύνολο 146 ψήφων, 81 επέλεξαν ότι “θα αγκαλιάσουν τους αγαπημένους τους” ακολουθεί με 39 ψήφους η επιλογή “θα αγκαλιάσω όλους τους φίλους μου”. Στην τρίτη θέση με 27 ψήφους η επιλογή “θα αγκαλιάσω όλο τον κόσμο”, ενώ στην τελευταία θέση η επιλογή “δεν μου αρέσουν οι αγκαλιές” με 19 ψήφους.

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε το ιστολόγιο της ψυχολόγου του σχολείου μας , κας. Ειρήνης Μένεβιτς, όπου θα διαβάστε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το θέμα.

A listener’s thoughts